冀教版(三起)三年級(jí)下冊(cè)《Unit 4 Lesson 23 How Much Are They》2020年同步練習(xí)卷(1)
發(fā)布:2024/4/20 14:35:0
一、單選題(共5題)
-
1.face( )
組卷:4引用:1難度:0.8 -
2.you( ?。?/h2>
組卷:3引用:1難度:0.8 -
3.worker( ?。?/h2>
組卷:1引用:1難度:0.8
三、閱讀理解(共1題)
-
8.My mother and I are in the shop(商店).We'll buy(買)some fruit.There are many apples,bananas,oranges,pears and watermelons.How much are they?Four yuan for a kilo(千克) of apples.Two yuan for a kilo of bananas.Three yuan for a kilo of oranges.Five yuan for a kilo of pears.One yuan for a kilo of watermelons.We'll take some.
(1)Where is my mother?
A.At home.
B.At school.
C.In the shop.
(2)What will we buy?
A.Some food.
B.Some vegetables.
C.Some fruit.
(3)How much are the oranges?
A.Two yuan for a kilo.
B.Three yuan for a kilo.
C.Four yuan for a kilo.
(4)Are there any pears in the shop?
A.Yes,there are.
B.No,there aren't.
C.I don't know.
(5)We'll take two kilos of apples and five kilos of watermelons.They are
A.12
B.13
C.14組卷:10引用:4難度:0.7
四、補(bǔ)全對(duì)話(共1題)
-
9.從方框中選擇合適的選項(xiàng)完成對(duì)話
A. How much are they?
B. Do you have any bananas?
C. How much are the apples?
D. You're welcome.
E. I'll take two apples, please.
A:(1)
B:Yes.
A:(2)
B:Two yuan.
A:(3)
B:The apples are five yuan.
A:OK.(4)
B:Here you are.
A:Thanks.
B:(5)組卷:4引用:4難度:0.7